Logo_grafit-removebg-preview.png

OKOLICA I ATRAKCJE

Park Narodowy Gór Stołowych:

Park Narodowy Gór Stołowych to obszar niezwykle atrakcyjny dla turystów. Tereny te przecina gęsta sieć szlaków turystycznych i tras rowerowych o łącznej długości ok. 100 km. Znajdziecie tutaj Państwo doskonałe warunki do uprawianie turystyki aktywnej. Przemierzając górskie szlaki trafimy na liczne osobliwości skalne Gór Stołowych, jak choćby: wspaniałe skalne miasto na Szczelińcu Wielkim (919 m n.p.m.), fantastyczne skalne labirynty Błędnych Skał w masywie Skalniaka (915 m n.p.m.). W okresie zimowym natomiast w Górach Stołowych wytyczane są narciarskie trasy biegowe.

Główne atrakcje Gór Stołowych:

Szczeliniec Wielki: 

To najwyższy szczyt Gór Stołowych, będący śladem najwyższego poziomu Gór Stołowych, w którym erozja wyrzeźbiła fantastyczne formy skalne, Do najbardziej znanych należy np.: „Kwoka”, „Mamut” (zwany także „Małpoludem”), „Wielbłąd”, „Głowa Księżniczki Emilki”, „Słoń” i „Kazalnica”. Ciekawym fragmentem Szczelińca jest Piekiełko – szczelina skalna o długości około 100 m i głębokości 20 m, w której mogą Państwo zobaczyć śnieg nawet w czerwcu. Na Szczeliniec wchodzi się po kamiennych schodach, wykutych w XIX wieku, prowadzących do schroniska. Szczeliniec Wielki to obowiązkowy punkt programu w Górach Stołowych.

Błędne Skały:

Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: „Skalne Siodło”, „Kurza Stopka”, „Labirynt”, „Tunel”, „Wielka Sala”. Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie „Skalne Czasze”. Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możecie Państwo także Karkonosze!

Wszystkie atrakcje Gór Stołowych są na wyciągnięcie ręki dla naszych Gości.

Nasze domki położone są tuż przy granicy Parku Narodowego, bezpośrednio przy naszej działce przebiega zielony szlak turystyczny, który prowadzi z Kudowy Zdroju na Kruczą Kopę i dalej na polanę YMCA, a jedynie 100 m dzieli nas od wejścia na główne szlaki piesze w kierunku Błędnych Skał.

Kudowa Zdrój

To jedno z najstarszych europejskich uzdrowisk, znane od wieków z leczniczych właściwości wód mineralnych, których źródła biją w samym centrum miasta, w Parku Zdrojowym. Do Kudowy przyciągają turystów również walory krajobrazowe i historyczne. Unikalny mikroklimat Kudowy sprawia, że jest to idealne miejsce na wypoczynek przez cały rok. Ze względu na swoją lokalizację, nasze miasto jest doskonałą bazą wypadową do poznania pięknych zakątków naszego regionu, Ziemi Kłodzkiej. Co więcej, jesteśmy miastem granicznym z Czechami, co daje Państwu również dodatkowe możliwości poznania atrakcji turystycznych oraz kultury i kuchni naszych sąsiadów, polecamy zabytkowy zamek w przygranicznym mieście Nachod, Skalne Miasto Ardspach, czy wycieczkę do pięknej Pragi.
W Kudowie znajdziecie Państwo bogatą ofertę gastronomiczną, liczne restauracje oraz kawiarnie zaspokoją najbardziej wymagające podniebienia.

Główne Atrakcje Kudowy:

Park Zdrojowy:

Zabytkowy Park Zdrojowy jest oddalony od naszych domków zaledwie o 2 km. Park jest wizytówką Kudowy i położony jest w centrum miasta u podnóża Góry Parkowej, skąd rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. Oś główną Parku stanowi promenada mająca swój początek w okolicach zabytkowej pijalni wód leczniczych. Znajdują się tutaj również kawiarnie, w których mogą Państwo napawać się urokami Parku. Na obszarze Parku Zdrojowego oraz wzdłuż głównej promenady spacerowej znajdują się najważniejsze obiekty architektoniczne: „Zameczek”, „Polonia”, muszla koncertowa, podświetlana fontanna, pijalnia oraz dawna hala spacerowa, „Teatr pod Blachą”, gdzie często odbywają się koncerty muzyki uzdrowiskowej. Od zachodu park zamknięty jest okazałym stawem. Roślinność Parku jest bogata i zróżnicowana, w sezonie letnim ozdobą Parku są okazałe palmy oraz dywany kwiatowe.

Trasy rowerowe:

Kudowa to raj dla miłośników dwóch kółek. Ukształtowanie terenu oraz urok wzgórz otaczających nasze miasto wyjątkowo sprzyjają turystyce rowerowej, zarówno szosowej, jak i górskiej. W Kudowie czeka na Państwa kilka pętli Singletrack, czyli wąskich ścieżek wijących się zboczami gór. Mamy również trasy wytyczone w Parku Narodowym, umożliwiające dotarcie na rowerze do najciekawszych fragmentów Gór Stołowych, oraz międzynarodowe trasy rowerowe łączące Polskę z Czechami.

W pobliskim Zieleńcu znajdziecie Państwo także szereg tras rowerowych o różnym stopniu trudności, aby można było z nich korzystać całą rodziną.

Kaplica Czaszek: 

Kaplica jest nekropolią ofiar zarazy oraz wojen śląskich z lat 1740-1742 oraz 1744-1745. Ta barokowa Kaplica została wybudowana w 1776 roku przez ówczesnego proboszcza parafii Czermna, księdza Wacława Tomaszka. Przez kilka lat zbierał on szczątki poległych ludzi, dezynfekował je, impregnował i gromadził w Kaplicy. Stworzył On dzięki temu grobowiec, który jest symbolem kruchości życia oraz miejscem zadumy nad zmarłymi. Jest jedynym tego typu obiektem w Polsce i jednym z trzech w Europie. Ściany i sufit Kaplicy wyłożone są około 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich, a pod podłogą, w krypcie, spoczywa dodatkowo kilkadziesiąt tysięcy szczątków ludzkich.

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego:

To miejsce, gdzie możecie Państwo przenieść się w czasie i poznać dawne zwyczaje wsi, jej obrzęd i kulturę. Malowniczo położony skansen w Pstrążnej składa się z kilku drewnianych budynków sprowadzonych tutaj z całej Kotliny Kłodzkiej. Można tu zwiedzić starą kuźnię – podziwiać pracę kowala, zajazd a także wnętrza chat wiejskich. Poza budynkami można podziwiać stare meble i wyposażenie gospodarskie pochodzące z okresu od XVIII do początków wieku XX. Co jakiś czas na terenie skansenu wypieka się chleb, który odwiedzający mogą próbować.Na terenie obiektu znajduje się również drewniany wiatrak, z którego można podziwiać okolicę.

Zieleniec:

Oddalony tylko o 20 km od naszego miejsca Zieleniec jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Leży na wysokości 950 m n.p.m. w Górach Orlickich. Ze względu na specyficzny mikroklimat, kilometry świetnie przygotowanych tras oraz liczne wyciągi, Zieleniec jest rajem dla narciarzy. Dla miłośników letniej przygody w górach, Zieleniec oferuje również liczne atrakcje, m.in. trasy rowerowe, czy kolej linową, którą możecie dostać się Państwo na czeską stronę granicy. W pobliżu Zieleńca znajdują się także wieże widokowe, po stronie polskiej, na szczycie Orlicy (1084 m n.p.m.) oraz po stronie czeskiej, na szczycie góry Wielka Desztna (1115 m n.p.m.), skąd możecie Państwo podziwiać zapierające dech w piersiach widoki gór.